Loading

FAQ

Montáž obecně

Kde probíhá montáž?

Montáž probíhá v mé garáži na adrese Rohatecká 24, Praha 5-Jinonice. Na mobilní montáže nemám dostatečné vybavení.

Jakou máte pracovní dobu?

Obecně od 10 do 18 hodin každý pracovní den. Na montáž je potřeba se vždy dopředu objednat. Přijedete-li bez objednání, nemohu se vám věnovat.

Jak se k vám dostanu?

Dílna je přesně v půli cesty mezi stanicemi metra B Jinonice a Nové Butovice. Obě jsou vzdáleny cca 10 minut pěší chůze.

Kromě toho v místě jezdí autobusy. 137 na trase Na Knížecí-Malá Ohrada, nebo 149 na trase Dejvická-Bavorská. Zastávky jsou v ulici Pod Vidoulí (137), nebo Butovická (149).

Opravdu máte tak dlouhé objednací termíny?

Ano, mám. Běžně mám plno 3-6 týdnů dopředu. Pro aktuální volný termín, prosím, navštivte stránku kalendář montáží: Kalendář montáží parkáčů, tažných, …. (telcar.cz). Volné termíny jsou vidět také v rezervačním formuláři, který je k dispozici u většiny produktů.

Proč nemám telefon na webu?

Protože pracuji sám. Během dne se věnuji práci na vašich autech a nemám kapacitu telefon brát. Prosím, raději mi napište e-mail, do 48 hodin vám na něj odpovím.

Jak dlouho trvá montáž?

Zadní parkovací senzory trvají bez lakování 2-3 hodiny, s lakováním jsou na celý den (cca 8 hodin). Celý den také trvá, pokud se montují přední a zadní senzory současně (lakování nebo montáž CAN-BUS adaptéru může prodloužit montáž ještě o 1-2 hodiny).

Montáž tažného zařízení je vždy na celý den (8 hodin). V některých případech se může montáž protáhnout do druhého dne, a to většinou kvůli kódování na diagnostice. Kódování lze realizovat, až když je vše hotové. Provádí se u specializované firmy v Radotíně, která má provozní dobu od 8 do 17 hodin pouze ve všední den. To se týká hlavně značek aut Ford, Mercedes, Citroen, Opel. Pro vozidla Škoda, VW, Seat a Audi mám vlastní diagnostiku, a tak jde montáž stihnout během jednoho dne.

Montáž napájení pro samotnou přední autokameru většinou trvá 1,5 hodiny. Pokud se montuje i zadní autokamera, je montáž na 4-5 hodin.

Je možné přistavit auto na montáž den předem večer nebo ráno?

Ano, je to možné, jen je třeba se na tom dopředu domluvit.

Navíc mi klíče od svého auta můžete předat i mimo pracovní dobu ve schránce zabezpečené kódem.

Jak se u vás dá platit?

Platit lze několika způsoby:

  • v hotovosti. Na jakoukoliv bankovku vám bez problémů vrátím.
  • QR kódem. Na každé faktuře mám QR kód, který vám usnadní platbu převodem na místě. Banka musí podporovat rychlý převod.
  • platební kartou. Přijímám karty Visa a MasterCard.   
  • chytrým telefonem nebo hodinkami. Stačí, když zařízení podporuje NFC a máte nainstalovanou bankovní aplikaci.
Lze u vás objednat i montáž na nákladní vozidlo?

Bohužel ne. Vše montuji jen na osobní nebo malá užitková vozidla (maximálně Ford Transit, Peugeot Boxer). Nákladní vozy ani autobusy se mi nevejdou do garáže ani na dvorek.

Namontujete mi autorádio?

Montuji pouze parkovací senzory, tažná zařízení, handsfree do auta a autokamery. S montáží ostatních elektronických zařízení se, prosím, obraťte na některou z konkurenčních firem. Také neopravuji startéry, alternátory, světla ani jakákoliv jiná elektrická zařízení v autě.

Mohu během montáže někde počkat?

Ano, můžete. Buď je tu nedaleko restaurace Nová hospoda, případně OC Galerie Butovice, nebo se dá počkat v naší zasedačce Místnosti 393, pokud je volná (kalendář obsazenosti najdete tady na stránkách).

S dětmi můžete za hezkého počasí vyrazit na některé z dětských hřišť, kterých je v okolí několik. V okolí jsou dva lesoparky – Cibulka a Prokopské údolí, vhodné pro procházky, venčení psa i projížďku na kole.

Parkovací senzory

Mám si vybrat sadu s displejem nebo bez?

To záleží na vašich preferencích, jen je potřeba se rozhodnout dopředu, protože displej už po montáži většinou nelze doplnit. Displej ukazuje směr a vzdálenost od překážky, parkovací systémy bez displeje jsou vybaveny beeperem (bzučákem), který na překážku upozorňuje pouze zvukovým signálem.

Co je beeper a kam se ve vozidle umisťuje?

Jedná se o bzučák, který zvukovým signálem upozorňuje na překážku v dráze vozidla. U zadních senzorů se instaluje většinou do kufru nebo do zadní části vozu, aby zvuk přicházel zezadu. U předních nejčastěji pod palubní desku. Každopádně tak, aby nebyl v autě vidět.

Jdou parkovací senzory napojit do originálního displeje ve vozidle?

U značky Steelmate to není možné. Senzory mají vlastní malý displej, který se většinou umisťuje na zpětné zrcátko nebo na palubní desku.

Montujete také zapuštěné parkovací senzory?

Ne. Pouze typy, které jsou tzv. vnější a lehce vystupují z povrchu nárazníku. Se zapuštěnými nemám dobrou zkušenost.

K čemu slouží CAN BUS adaptér?

CAN-BUS adaptér je zařízení, které zabraňuje pípání předních senzorů za jízdy. Lze ho namontovat jak při instalaci senzorů, tak později. Doplnění nevyžaduje příliš práce navíc oproti montáži zároveň se senzory, cena je proto podobná. To platí jen u mnou namontovaných senzorů Steelmate. CAN-BUS adaptér mohu doplnit i k senzorům, zapojeným jinde. V tom případě je ale cena vyšší.

Hodí se parkovací senzory Steelmate i pro vozy s tažným zařízením?

Ano. Couvací senzory Steelmate jsou vybaveny tzv. funkcí inicializace tažného zařízení. Asistent proskenuje prostor za vozem, kde nesmí být nic kromě tažného zařízení nebo rezervy (SUV auta). Tuto překážku pak jakoby „nevidí“. Funkce je volitelná, zapíná se 5x zařazením zpětného chodu, u verzí s novým firmwarem 10x zařazením zpátečky.

Lze přední senzory doplnit později?

Uvažujete-li o montáži zadních a předních senzorů, doporučuji nechat si nainstalovat oboje zároveň. Přední sice lze doplnit i později, ale je to časově náročnější, a tím pádem i dražší než při současné montáži.

Montujete i jiné senzory než Steelmate?

Ne. Tuto značku jsem si vybral kvůli nízké poruchovosti a minimální míře reklamací.

Lze si objednat senzory v barvě karoserie?

Parkovací senzory lze na požádání nalakovat na barvu karoserie. Základní barva senzorů je matná černá. Pokud už na autě jsou nějaké jiné černé prvky (například lišty), většinou se nevyplatí senzory lakovat. I v původní variantě vypadají dobře. Máte-li auto v odstínu slonové kosti nebo stříbrné, lze předem objednat senzory nalakované z výroby.

Chcete-li senzory v barvě karoserie, barva se musí nechat odborně namíchat. Proto lze lakování realizovat pouze v pracovních dnech a v mojí garáži, za příplatek uvedený v ceníku.

Lak schne minimálně 2 hodiny, dalších cca 48 hodin trvá, než barva vytvrdne. Proto je lepší několik dní po lakování nejezdit s autem do myčky.

Opravujete parkovací senzory?

Ano, ale pouze takové, které jsem sám namontoval. Opravy poskytuji jak záruční, tak pozáruční. Neopravuji originální senzory, tj. takové, které byly ve vozidle namontované už z výroby, ani senzory jiných značek než Steelmate. V takovém případě se, prosím, obraťte na provozovnu, která vám senzory namontovala.

Jak fungují parkovací senzory?

Parkovací senzory fungují na principu ultrazvukových vln. Vysílají ultrazvukový signál a reagují na jeho zpětný odraz (podobně jako netopýr, od kterého jsme to zkopírovali). Měření je velmi přesné a údaj na displeji odpovídá skutečné vzdálenosti od překážky.

Přijdu montáží parkovacích senzorů o záruku na vozidlo?

Při montáži se vrtá do nárazníku a elektrika se připojuje k zadním světlům automobilu, takže je to pravděpodobné. Rozhodně je lepší se zeptat přímo ve firmě, která vám auto prodala.

Tažné zařízení

Podle čeho vybrat tažné zařízení?

U tažného zařízení je vhodné si předem uvědomit, co na něm budete tahat. Pokud ho budete používat často, vhodný poměr cena/výkon nabízí pevné tažné zařízení. Záleží-li vám na tom, aby tažné zařízení bylo co nejméně vidět, zvolte odnímatelnou variantu.

Jaké značky tažných zařízení montujete?

Montuji a prodávám tažné zařízení z nabídky firmy ELSA GROUP. Nejčastěji se jedná o značky BRINKWESTFALIA a GALIA.

Kdy vybrat pevné a kdy odnímatelné tažné zařízení?

pevného tažného zařízení je čep (koule) k tažnému zařízení přivařen nebo trvale připevněn pomocí šroubů.
V České republice jsou povoleny oba způsoby. Pevný čep není možné použít u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo (např. Hyundai i30 HB, od r. v. 2012). Oproti odnímatelným čepům je levnější a má delší životnost při pravidelném používání a tahání přívěsů s vyšší hmotností (nosiče kol, auta, stavební stroje).

odnímatelných tažných zařízení se čep nasazuje a odnímá bez použití nářadí pomocí automatického nebo manuálního systému. Pokud není připojen přívěs, je potřeba čep sundat. Dlouhá životnost, pevnost a mechanická spolehlivost odnímatelných systémů je závislá na kvalitě materiálů a přesných výrobních technologiích. Pro některé modely je k dispozici kryt pro případný výřez nárazníku. Odnímatelný čep je povinný u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhovku. Použití bajonetových odnímatelných čepů s nosiči kol snižuje životnost odnímatelných systémů.
Odnímatelné čepy se hodí pro motoristy, kteří tažné zařízení používají jen občas, nepřipojují nosiče kol a nechtějí, aby čep přesahoval za vozidlo např. při parkování.
Odnímatelné čepy jsou dvojího druhu: automatické (buď zcela neviditelné vertikální, nebo nátlačné, oba s integrovaným zámkem), nebo poloautomatické. Do druhé kategorie patří odnímatelný bajonetový systém nebo sytém Westfalia/Monoflex.

Kdy zvolit 13pin elektropřípojku, a kdy stačí 7pin?

Pro výběr správné elektropřípojky je zásadní, co budete za vozidlem tahat. Pro běžné malé vozíky do 750 kg, kde elektropřípojka řídí pouze světla, stačí standardní 7pin13pin je novější typ, který má navíc couvací světlo. Hodí se pro:

  • karavan (zásuvka obsahuje standardní funkcí světel)
  • brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg (musí být zapojena funkce couvacího světla)
  • nosič jízdních kol se světelnou rampou (standardní funkce světel)

V případě, že by se vaše potřeby změnily, se dá 13pinová elektropřípojka dodělat i dodatečně.

U 13pin je také možné po domluvě připojit napájení a dobíjení pro baterii v karavanu. V tom případě počítejte s navýšením ceny o cca 1500 – 2000 Kč.

Jaký je rozdíl mezi typovou a univerzální elektropřípojkou?

Typové elektropřípojky mají konektory přímo pro konkrétní model vozu. Jsou dražší než univerzální, ale jejich použití neporuší záruku na vozidlo. Jejich použitím zajistíte bezpečnost a maximální využití systémů vozidla (např. stabilizace přívěsu, odpojování parkovacích senzorů). U nových vozidel, která jsou ještě v záruce, proto doporučuji použití typové elektropřípojky. Pro starší vozidla, kde záruku neřešíte, obvykle stačí levnější univerzální elektropřípojka. Cena tažného zařízení se nemění

Jaké tažné zařízení se hodí pro nosič kol?

Nosič kol na rozdíl od vozíku tlačí na tažné zařízení shora. Proto se pro něj hodí jen pevné nebo odnímatelné vertikální typy. Tato varianta se vždy vyznačuje vyšší cenou. Vhodnou variantu je možné vybrat prakticky na každé osobní auto.

Co když ztratím typový list?

Je možné vystavit duplikát typového listu, Je k tomu potřeba znát kódové označení tažného zařízení. Vystavení kopie typového listu je zpoplatněno a vystaví vám ho firma Elsa Group.

Jak přihlásit tažné zařízení?

Tažné zařízení si je třeba po montáži nechat zapsat do technického průkazu vozidla. Pokud byla montáž provedena odborně na certifikovaném pracovišti, obdržíte potvrzený typový list. S ním stačí navštívit místně příslušnou pobočku dopravního inspektorátu.

Pokud si tažné zařízení namontujete sami nebo zvolíte neautorizovanou dílnu, musíte s tažným zařízením nejprve projít evidenční kontrolou STK.

Můžete tažné přihlásit za mě?

Zapsání tažného zařízení do registru vozidel neprovádím. S typovým listem a potvrzením o certifikaci montážní dílny, které ode mě obdržíte, si zápis snadno provedete sami.

Co budu potřebovat k zápisu?
  • Vyplněný formulář – „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“.
  • Velký technický průkaz.
  • Osvědčení o technickém průkazu (tzv. malý techničák).
  • Typový list tažného zařízení a potvrzení o certifikaci montážní dílny (obojí dostanete ode mě).
  • Občanský průkaz (OP), nebo jeho ověřenou kopii (soukromé osoby).
  • Živnostenský list (ŽL) nebo výpis z obchodního rejstříku, nebo jejich ověřené kopie (právnické osoby).
  • Ověřenou plnou moc a OP, pokud se nejste jednatelem firmy.
Proč je lepší si nechat tažné zařízení namontovat v pověřené dílně?

Montáž tažného zařízení představuje zásah do karoserie i elektroinstalace vozidla. Proto je lepší ji svěřit odborné firmě, která má s montáží zkušenosti. Při montáži v pověřené montážní dílně (např. u mě) obdržíte potvrzený typový list, do kterého se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži.

Bez potvrzeného typového listu musíte s vozidlem po montáži absolvovat evidenční kontrolu na Stanici technické kontroly (STK), kde technik prověří typovou vhodnost tažného zařízení pro vozidlo, značku schváleného typu a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Odborná montáž tažného zařízení vám nutnost návštěvy STK (a s tím spojený poplatek) ušetří. Stačí navštívit místně příslušný dopravní inspektorát, kde vám tažné zařízení zapíší do technického průkazu. Zaplatíte jen správní poplatek, který je také obvykle nižší než při montáží tažného zařízení svépomocí.

Poruší se montáží tažného zařízení záruka na vozidlo?

Máte-li nové vozidlo ještě v záruce a chcete, aby záruka zůstala zachována, je třeba dodržet tři podmínky.
1) Zvolit značkové tažné zařízení, které má certifikát pro montáž do nových vozidel bez ztráty záruky.
2) Vybrat si tzv. typovou elektropřípojku, která má konektory přímo pro váš vůz. Elektropřípojky je nutné vybírat přesně podle značky a modelu vozidla. Jsou sice dražší, ale zásah do elektroinstalace vozu není v rozporu s pravidly záruky.
3) Nechat si tažné zařízení odborně namontovat (například u mě).

Namontujete mi tažné zařízení z druhé ruky?

Ne. Montuji pouze nová tažná zařízení z nabídky firmy Elsa Group. Nemontuji ani zákazníky dovezená tažná zařízení ani taková, která byla demontována z jiného auta. To samé platí pro elektropřípojky.

Kolik stojí tažné zařízení na moje auto?

Cenový rozsah tažného zařízení, elektropřípojky (případně jejího kódování) a montáže je od 7 200 do 23 000 Kč včetně DPH. Záleží na modelu vozidla, typu tažného (pevné, odnimatelné) a elektropřípojky (7pin, 13pin, typová, univerzální) a také na tom co chcete za vozidlem tahat (malý vozík, nosič kol, karavan).

Tažných zařízení existuje více než 3000 typů. K tomu je zhruba 2000 elektropřípojek v různých cenových relacích. Proto není v mých silách vám sdělovat cenu do telefonu. Chcete-li spočítat celkovou kalkulaci instalace tažného zařízení na vaše auto, prosím, vyplňte formulář na této stránce.

Jak dlouho trvá montáž tažného zařízení?

Montáž tažného zařízení je vždy na celý den (8 hodin). V některých případech se může montáž protáhnout do druhého dne, a to většinou kvůli kódování na diagnostice. Kódování lze realizovat, až když je vše hotové. Provádí se u specializované firmy v Radotíně, která má provozní dobu od 8 do 17 hodin pouze ve všední den. To se týká hlavně značek aut Mercedes, Renault a Opel. Pro vozidla Škoda, VW, Seat, Audi, Ford, Citroen a Peugeot mám vlastní diagnostiku, a tak jde montáž stihnout během jednoho dne.

Vadí parkovací senzory tažnému zařízení?

V některých případech ano. Například u vozidla Hyundai i30 mohou originální parkovací senzory trvale snímat pevný čep, proto je lepší v tomto případě namontovat odnímatelné tažné zařízení.

Mám si nechat nejdřív nechat namontovat tažné zařízení, nebo parkovací senzory?

Pokud je to možné, nejlepší je namontovat oboje zároveň (u mě se na tuto kombinaci můžete objednat). Když to nejde, lepší je nejdřív namontovat tažné zařízení a pak teprve parkovací senzory.

Jak je to s odpojováním parkovacích senzorů u tažného zařízení?

Odpojování originálních parkovacích senzorů znamená, že při připojení vozíku, nosiče kol, apod., se zadní parkovací senzory automaticky odpojí. Bez vozíku fungují normálně.

Tato komfortní funkce vyžaduje typovou elektropřípojku a většinou i kódování na diagnostice. Typová elektropřípojka s kódováním je obvykle o 3 – 4 tisíce Kč dražší než univerzální elektropřípojka. Dodělávané parkovací senzory dokáže odpojovat pouze univerzální elektropřípojka, která je touto funkcí vybavena. V tom případě je cena vyšší o cca 1 000 Kč i se zapojením.

Parkovací senzory vždy odpojuje vhodná  elektropřípojka tažného, parkovací senzory to samy neumí.

Handsfree sady

Montujete ještě handsfree sady Parrot?

Ne. Firma Parrot v roce 2020 zcela ukončila výrobu handsfree sad a nyní se věnuje výrobě dronů. Namísto toho nabízím značku Bury.

Nabízíte ke značce Parrot ještě náhradní díly a servis?

Poté, co značka Parrot v roce 2020 ukončila výrobu, nejsou dostupné prakticky žádné náhradní díly. Jedinou možnost opravy představuje přehrání softwaru, které je možné pro modely Parrot ck 3000, 3100 a 3200.

Co když handsfree sada nejde spárovat s telefonem?

Nejčastější příčinou je plná paměť handsfree sady. V menu Nastavení najděte spárované telefony a nadbytečné odstraňte. Pokud tento postup nepomůže, je třeba přehrát v handsfree sadě software. Tuto službu nabízím za cenu 500 Kč.

Umožňuje sada Bury připojení dvou telefonů současně?

Ano, sada je vybavena funkcí multipoint, která připojení dvou telefonů současně umožňuje. Spárovat se sadou jich lze až 10.

Můžu si handsfree sadu namontovat sám/sama?

Abyste mohli využívat všechny funkce handsfree sady, vyplatí se montáž svěřit odborné firmě. Při odborné montáži sady z oficiální distribuce se na montáž vztahuje šestiměsíční záruka.

Jak propojit handsfree sadu Parrot s telefonem?

Na mobilním telefonu aktivujte funkci Bluetooth a dejte vyhledat periferní zařízení. Podrobnější informace najdete v návodu k vašemu mobilnímu telefonu. Zvolte váš typ handsfree sady a zadejte spojovací kód. Ten je u sady ck3100 z výroby nastaven na „1234“ a nejde změnit. U řady MKi 9×00 zadejte „0000“. Má-li sada displej, zobrazí se na něm hlášení „Spárování probíhá”. Po úspěšném propojení se zobrazí hlášení „Spárování proběhlo úspěšně“ a sada se připojí k telefonu.

Montáž autokamery

Jak dlouho trvá montáž autokamery?

Montáž napájení pro samotnou přední autokameru většinou trvá 1,5 hodiny. Pokud se montuje i zadní sledovací kamera, je montáž na 3,5 – 4 hodiny.

Můžete mi doporučit nějakou autokameru?

Na základě dlouholetých zkušeností doporučuji značky MIO nebo VIOFO.

Kam autokameru umisťujete?

Nejčastěji na pravou stranu vnitřního zpětného zrcátka. U aut s dešťovými senzory se dává níže na sklo. Kamera v tom případě může být od řidiče vidět.
Zadní lepím na zadní okno, aby nepřekážela v kufru. Jen pokud to 5. Dveře neumožnují, umisťuji ji na stropnici.

Potřebuji na kameru vidět nebo ji za jízdy ovládat?

Ne, autokamera nahrává automaticky. V případě nárazu vozidla se záznam sám uloží. Naopak vás to může rozptylovat od řízení. Spis doporučuji displej na kameře vypínat (lze nastavit automaticky)

Zapne se autokamera automaticky?

Ano, po zapnuti zapalování, s vypnutím klíčku se zase vypne, takže nevybíjí baterii vozidla.

Bude napájecí kabel od kamery vidět?

Ne. Vše montuji tak, aby kabeláž byla schovaná pod plasty a autozásuvka k dispozici pro další použití.

Dává smysl nahrávat i zvuk?

Ano. Většina kamer nahrávání zvuku podporuje a je lepší ho nechat zapnuté. Při nehodě máte další záznam pro případ, že by situace na kameře nebyla dobře vidět.

Kam se ukládá záznam?

Na microSD kartu, která je vždy umístěna v přední kameře (zadní je propojena s přední).

Poškodí montáž autokamery záruku na auto?

Ne. Autokameru připojuji do pojistkové skříně pomocí pojistkové odbočky, která se pouze vkládá. Tim pádem se dá bez problémů odstranit a záruku neporuší.

Montujete také couvací/parkovací kamery?

Ne. Hlavní důvod je ten, že ve většině vozidel chybí displej nebo jiné zařízení, kam by se obraz z kamery dal přenášet. Většina továrních displejů aut připojení neumožňuje.

Je používání autokamer regulováno zákonem?

V ČR v podstatě ne. Kamera nesmí být v zorném poli řidiče. A pokud záběry z kamery zveřejňujete, osoby na nich nesmí být identifikovatelné a registrační značky čitelné. Například v Lucembursku nebo Portugalsku je používání palubních kamer zakázáno. V dalších státech podléhá různým omezením – před cestou do zahraničí je vhodné se informovat, jaké konkrétní podmínky platí v cílové zemi.

K čemu je dobrý Smart BOX?

Smart BOX umožňuje, aby kamera nahrávala až 24 hodin po vypnutí klíčku. Ale zároveň zabraňuje vybití autobaterie. Než se stav baterie dostane na kritickou úroveň kameru včas vypne.

Chcete se na něco zeptat?

Pokud jste nenalezli odpověď v často kladených otázkách, vyplňte, prosím, kontaktní formulář.