Můžete vybírat ze širokého sortimentu různých typů tažných zařízení pro vozy všech značek.
Tažné zařízení vám namontuji na všechny typy osobních vozidel. Montáž provádím odborně a tak, že neporušuje záruku na vozidlo.
Zajistím také instalaci univerzální nebo typové elektropřípojky.
Po montáži obdržíte řádně potvrzený typový list. Tím pádem nemusíte na STK na evidenční kontrolu. Stačí si nechat tažné zařízení zapsat do technického průkazu na nejbližší pobočce dopravního inspektorátu. Zaplatíte pouze správní poplatek 50 – 100 Kč.
Montuji a prodávám tažné zařízení z nabídky firmy ELSA GROUP. Nejčastěji se jedná o značky BRINK, WESTFALIA a GALIA.
Jak vybrat tažné zařízení
Tažných zařízení existuje na trhu celá řada. Prvním kritériem je značka, model a rok výroby vašeho automobilu. Tím druhým účel, tj. co za autem plánujete tahat. Jednoduchý přívěsný vozík, kterým převážíte věci na chalupu, má jiné nároky než karavan, přívěs na loď nebo nosič na kola.
U nižších aut může tažné zařízení zasahovat do registrační značky. V tom případě je vhodné vybrat tažné zařízení s odnímatelným bajonetem.
Totéž platí v případě, že na autě máte namontované parkovací senzory. Pokud o nich teprve uvažujete, je lepší nejprve namontovat tažné zařízení a pak teprve parkovací senzory. Případně vám mohu nainstalovat obojí zároveň. Montuji parkovací senzory značky Steelmate, které si s tažným zařízením bez problémů poradí.
Většina tažných zařízení v nabídce je schválena také pro montáž nosiče jízdních kol. Pokud ale na nosiči plánujete vozit 3 jízdní kola a více, je třeba zkontrolovat, zda je tažné zařízení homologováno pro svislé zatížení alespoň 150 kg. Nosič jízdních kol nepůsobí na kulový čep svisle jako oj vozíku, ale vytváří pákový efekt. Překročení svislého zatížení tak může snadno způsobit poškození nebo zaseknutí odnímatelného mechanismu tažného zařízení. Vozíte-li více než 2 kola na nosiči často, doporučuji instalovat spíše pevné tažné zařízení.
Dalším faktorem, který má na výběr tažného zařízení vliv, je cena. Všechna tažná zařízení v nabídce jsou kvalitní a vyhovují evropským normám. Přesto lze vybírat od různých výrobců a v různých cenových relacích.
Často kladené otázky
Máte-li nové vozidlo ještě v záruce a chcete, aby záruka zůstala zachována, je třeba dodržet tři podmínky.
Zvolit značkové tažné zařízení, které má certifikát pro montáž do nových vozidel bez ztráty záruky.
Vybrat si tzv. typovou elektropřípojku, která má konektory přímo pro váš vůz. Elektropřípojky je nutné vybírat přesně podle značky a modelu vozidla. Jsou sice dražší, ale zásah do elektroinstalace vozu není v rozporu s pravidly záruky.
Nechat si tažné zařízení odborně namontovat (například u mě).
Typové elektropřípojky mají konektory přímo pro konkrétní model vašeho vozu. Jsou dražší než univerzální, ale jejich použití neporuší záruku na vozidlo. Jejich použitím zajistíte bezpečnost a maximální využití systémů vozidla (např. stabilizace přívěsu, odpojování parkovacích senzorů). U nových vozidel, která jsou ještě v záruce, proto doporučuji použití typové elektropřípojky. Pro starší vozidla, kde záruku neřešíte, obvykle stačí levnější univerzální elektropřípojka. Cena tažného zařízení se nemění.
Pro výběr správné elektropřípojky je zásadní, co budete za vozidlem tahat.
13pinová elektropřípojka se hodí:
- pro karavan (zásuvka obsahuje standardní funkcí světel a za příplatek je možné zapojit i dobíjecí proud pro baterii přívěsu a stálé napájení, např. pro vnitřní osvětlení)
- pro brzděný nákladní přívěs s celkovou hmotností nad 750 kg (musí být zapojena funkce couvacího světla)
- pro nosič jízdních kol se světelnou rampou (standardní funkce světel)
Pokud hodláte tažné zařízení používat jen s běžným přívěsným vozíkem do hmotnosti 750 kg, stačí vám 7pinová elektropřípojka. V případě, že by se vaše potřeby změnily, se dá 13pinová elektropřípojka dodělat i dodatečně.
Z tažného zařízení je zpravidla vidět jen spojovací kulový čep (koule). Podle evropských norem (DIN 74058 a ISO 1103) musí mít průměr 50 mm (ISO-50X). Vzdálenost středu kulového čepu od povrchu vozovky musí být při zatíženém vozidle v rozmezí 350 – 420 mm. Podle způsobu upevnění rozdělujeme čepy na pevné a odnímatelné.
Pevné čepy
Čep je k tažnému zařízení přivařen nebo trvale připevněn pomocí šroubů.
V České republice jsou povoleny oba způsoby. Pevný čep není možné použít u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo (např. Hyundai i30 HB, od r.v. 2012). Oproti odnímatelným čepům je levnější a má delší životnost při pravidelném používání a tahání přívěsů s vyšší hmotností (nosiče kol, auta, stavební stroje).
Pevné kulové čepy mohou být buď pevně svařené, na dva šrouby ze strany, nebo přírubové na dva nebo čtyři šrouby zepředu (obvyklé u užitkových vozidel).
Odnímatelné čepy
Čep se nasazuje a odnímá bez použití nářadí pomocí automatického nebo manuálního systému. Pokud není připojen přívěs, je potřeba čep sundat. Dlouhá životnost, pevnost a mechanická spolehlivost odnímatelných systémů je závislá na kvalitě materiálů a přesných výrobních technologiích. Pro některé modely je k dispozici kryt pro případný výřez nárazníku. Odnímatelný čep je povinný u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhovku. Použití bajonetových odnímatelných čepů s nosiči kol snižuje životnost odnímatelných systémů.
Odnímatelné čepy se hodí pro motoristy, kteří tažné zařízení používají jen občas, nepřipojují nosiče kol a nechtějí, aby čep přesahoval za vozidlo např. při parkování.
Odnímatelné čepy jsou dvojího druhu: automatické (buď zcela neviditelné vertikální, nebo nátlačné, oba s integrovaným zámkem), nebo poloautomatické. Do druhé kategorie patří odnímatelný bajonetový systém nebo sytém Westfalia/Monoflex.
Kromě pevných a odnímatelných existují ještě elektricky sklopné systémy. Ty však lze objednat jen s novým vozidlem a nejsou určena pro dodatečnou montáž.
Pokud za auto nebudete připojovat nic jiného než nosič kol, je vhodné zvolit specifický typ tažného zařízení. Hodí se i pro vozy s nulovou hodnotou přípustné/povolené hmotnosti přípojného vozidla. Neslouží k tažení vozíků či karavanů, ale výhradně k přepravě nosiče kol, boxu nebo platformy. Zařízení se dodávají převážně s diagonálně odnímatelným systémem BRINK BMA, vertikálně odnímatelným systémem BRINK BMU a ojediněle i v pevném provedení.
Montáž tažného zařízení představuje zásah do karoserie i elektroinstalace vozidla. Proto je lepší ji svěřit odborné firmě, která má s montáží zkušenosti. Při montáži v pověřené montážní dílně (např. u mě) obdržíte potvrzený typový list, do kterého se zapisuje objednací číslo, údaje o vozidle, parametry tažného zařízení a potvrzení o montáži.
Bez potvrzeného typového listu musíte s vozidlem po montáži absolvovat evidenční kontrolu na Stanici technické kontroly (STK), kde technik prověří typovou vhodnost tažného zařízení pro vozidlo, značku schváleného typu a správnost montáže, včetně zapojení a funkčnosti elektropřípojky. Odborná montáž tažného zařízení vám nutnost návštěvy STK (a s tím spojený poplatek) ušetří. Stačí navštívit místně příslušný dopravní inspektorát, kde vám tažné zařízení zapíší do technického průkazu. Zaplatíte jen správní poplatek, který je také obvykle nižší než při montáží tažného zařízení svépomocí.
Tažné zařízení si je třeba po montáži nechat zapsat do technického průkazu vozidla. Pokud byla montáž provedena odborně na certifikovaném pracovišti, obdržíte potvrzený typový list. S ním stačí navštívit místně příslušnou pobočku dopravního inspektorátu.
K zápisu budete potřebovat:
Vyplněný formulář – „Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel“.
Velký technický průkaz.
Osvědčení o technickém průkazu (tzv. malý techničák).
Typový list tažného zařízení (nebo protokol o kontrole montáže z STK).
Soukromá osoba – občanský průkaz (OP), resp. jeho ověřená kopie.
Právnická osoba – živnostenský list (ŽL) nebo výpis z obchodního rejstříku, resp. jejich ověřené kopie ( + ověřená plná moc a OP, pokud dotyčný není jednatelem nebo nemá zvláštní zmocnění).
Pokud si tažné zařízení namontujete sami nebo zvolíte neautorizovanou dílnu, musíte s tažným zařízením nejprve projít evidenční kontrolou STK.
Montáž tažného zařízení
Tažné zařízení je bezpečnostní prvek, který přímo ovlivňuje bezpečnost silničního provozu.
Tažná zařízení montuji ve vlastní garáží v Praze 5-Jinonicích. Montáž je na celý den. Na montáž je potřeba se dopředu objednat. Běžné typy tažných zařízení jsou skladem do 2. pracovního dne.
Nejčastěji montuji tažné zařízení do vozidel značky:
- Škoda (Octavia)
- Volkswagen (Passat)
- Ford
- Hyundai
- BMW
- Peugeot, Renault a Toyota
Cena montáže tažného zařízení
Celkovou cenu tažného zařízení s montáží tvoří:
- tažné zařízení (liší se podle výrobce a typu tažného zařízení)
- elektropřípojka (je univerzální a typová, dále 7 a 13 pin)
- montáž tažného zařízení – 3 700 Kč včetně DPH (tažné dovezené zákazníky nemontuji)
- kódování typové elektropřípojky – 1210 Kč včetně DPH
Cenový rozsah tažného zařízení, elektropřípojky (případně jejího kódování) a montáže je od 6 600 do 22 000 Kč s DPH. Záleží na modelu vozidla, typu tažného (pevné, odnimatelné) a elektropřípojky (7pin, 13pin, typová, univerzální) a také na tom co chcete za vozidlem tahat (malý vozík, nosič kol, karavan).
Tažných zařízení existuje více než 3000 typů. K tomu je zhruba 2000 elektropřípojek v různých cenových relacích. Proto není v mých silách vám sdělovat cenu do telefonu. Chcete-li spočítat celkovou kalkulaci instalace tažného zařízení na vaše auto, prosím, vyplňte formulář níže.